Windows Phone 7.5 po 2 mesiacoch

Dnes už Windows Phone asi málokoho zaujíma, Lumia ošiaľ v našich končinách pohasol, posledný zásadný update operačného systému bol ohlásený pred vyše rokom, žiadne úžasné novinky týkajúce sa platformy nevychádzajú a o samotnom systéme už bolo napísané všetko. Ja však idem proti prúdu a zdanlivo pomätený píšem kvázi recenziu, pretože som ju sľúbil vo svojom poslednom príspevku. Hurá na ňu.

The Good

Prvá a najdôležitejšia vec: ladnosť systému. Windows Phone je jednak nádherný, jednak beží neuveriteľne plynulo a do tretice, všetko je prehľadne unifikované a funguje presne tak, ako by človek čakal. Ak by som jednotlivé položky v tomto súpise bodoval, ladnosť systému by si odniesla 90% všetkých bodov.

Mám rád pekné veci a samoľúbo sa považujem za človeka s vizuálnym cítením a Windows Phone za krásny systém. Nech sa Applisti nehnevajú, ale iOS je dnes už hnusný, z grafického hľadiska zostal trčať v roku 2007 a Android bol zasa až do verzie 4.0 graficky presladený a infantilný rovnako ako jeho kódové označenia.

Rýchlosť je ďalšou výsadou Windows Phone: „tap“ je okamžite nasledovaný odozvou, stlačenie tlačidla okamžite nasleduje požadovaná akcia, dokonca aj nabehnutie systému trvá – takmer ako za éry hlúpych telefónov – iba niekoľko sekúnd, pričom hneď po zadaní PIN kódu sa systém správa ako stopercentne načítaný, hoci v pozadí ešte možno nejaké procesy nabiehajú.

A unifikované prostredie snáď hovorí samo za seba: či už používate funkciu systému alebo doinštalovanú aplikáciu, všetko funguje rovnako a nemusíte sa pri každej novej aplikácii učiť jej jedinečnej filozofii fungovania.

The Bad

Správa pamäte je vyslovene otrasná. A to zo všetkých možných hľadísk.

Jediná informácia o pamäti je jej kapacita. Viete koľko máte voľnej pamäte, no nič viac. Chcete vedieť, koľko miesta zaberá aplikácia? Smola. Aká veľká je tá fotka, čo ste práve odfotili? To zistíte jedine po jej prenose na počítač. Koľko miesta máte zabratých v dočasných súborov prehliadača, máp a vyhľadávania? Zistíte jedine po ich zmazaní a následnom matematickom výpočte. Prečo mám voľných 750 MB, keď pred hodinou to bolo ešte 900 MB? Systém si z pamäte kradne, ale to by ste sami zistili len po vlastnoručnom preskúmaní fenoménu miznúcich megabytov. Prečo mi neustále vyskakuje upozornenie, že mám nedostatok voľnej pamäte, keď mám voľných 300 MB? LEBO SYSTÉM JE ŽRÚT PAMÄTE A MICROSOFT VÁM Z VAŠEJ UŽ TAK MALEJ ZABUDOVANEJ KAPACITY ZLOMYSEĽNE KRADNE CENNÉ MEGABYTY, BUHAHAHAHA!

Ale vážne, správa pamäte je úbohá. Žiadne informácie o veľkostiach súborov, o mieste zabratom aplikáciami či dočasnými súbormi, jednotlivé taby v prehliadači si zaberajú vlastný kus pamäte (~50 MB / tab) a hoci telefón ukazuje vyše 500 voľných megabytov, pri synchronizácii s PC zistíte, že ich je 0. Vlastne ešte menej, pretože aj po vymazaní nejakého obsahu zostáva ukazovateľ na 0,00 MB. A keď už sme sa prepracovali až k synchronizácii, prišiel čas na kapitolu tretiu:

The Ugly

Zune. Znie to pekne, zún. V angličtine to má moderne pôsobiace Z, takže je to dokonca cool. A hoci samotní rodičia svoje dieťa zavrhujú, hardwarové Zune prehrávače sa mi vždy páčili. Ale ten software… Zlo najväčších rozmerov. Ak by Sauron a Voldemort mali spolu dieťa a to dieťa by neskôr s Hitlerom založilo softwarovú spoločnosť, isto by vznikli programy veľmi podobné Zunu.

Zune sa síce tvári pekne a užívateľsky prívetivo, ale táto ľstivosť je len jednou z jeho najzákernejších vlastností. Neverte preto ľuďom, ktorí tvrdia, že Zune je pekný a príjemne sa používa. Lži. Lži zapredaných duší, ktoré o správe hudby a súborov a o užívateľskej prívetivosti vedia menej ako ja o dámskych topánkach a ich údajnej významnosti.

Do správy svojej hudobnej kolekcie som vložil hodiny a hodiny práce. Všetko mám jednotne otagované, všade mám priložený obal albumu, všetko zoradené v logickom systéme zložiek a podzložiek, moje ja s OCD si dalo záležať. Pusťte do tohto poriadku a harmónie Zune a sledujte skazu.

Zune nenájde obaly albumov, Zune sa mi serie do mojich systematických tagov, Zune nechápe, že album s 20 rôznymi interpretmi je pravdepodobnejší variant ako 20 albumov s rovnakým názvom, od rôznych interpretov, uložených v jednej zložke. Moje ja s OCD v tej chvíli zažíva záchvat a pred očami sa mu premieta každá minúta overovania údajov, tagovania súborov, sťahovania a zmenšovania obalov a premiestňovania zložiek do úhľadnej štruktúry, nad ktorou by aj nemecký konštruktér motorov uronil slzu.

Po niekoľkých hodinách softwarového mučenia, naprávania škôd a skúmania spôsobu fungovania tohto satanského výplodu, to všetko za zvýšeného tlaku a trieskania do nevinného notebooku, som Zune konečne ako-tak spojazdnil, no fungovanie s ním je bolestivé dodnes. Písanie románov o zlomyseľnom software, ktorý sa úlisne pokúša zničiť život svojho používateľa prenechám Stephenovi Kingovi, ja radšej iba uvediem pár ilustračných príkladov svojich pravidelných strastí:

 • Ako som spomínal vyššie, 500 MB voľnej pamäte podľa telefónu je podľa Zune 0. Vytrvalo sa však nafukuje položka „rezervované systémom“, pokojne aj do veľkosti vyše 2 GB. Nikto nevie prečo, všetci to považujú za problém, no podpora Microsoftu dookola papagájuje, že treba skúsiť hard reset. Ideálne riešnie, lebo lebo keď sa mi používaním zaplní pamäť, netúžim po ničom inom, len si všetky súbory a aplikácie zmazať.
 • Telefón hlási 400 MB voľnej pamäte, Zune klasicky 0. Obrázok vo veľkosti 200 kB do telefónu nenahráte, kým z neho nevymažete 100-200 MB a kým Zune konečne nezahlási, že máte voľných 20 MB, hoci v tej chvíli vám telefón bude tvrdiť, že ich je už takmer 600.
 • Na Wikipedii je pojem „synchronizácia“ definovaný ako „vzájomné udržovanie viacerých kópií údajov v súlade“, t.j. ak zmeníte súbor na mieste č. 1, zmena sa vykoná v rovnakom súbore na mieste č. 2. Zunu to ale asi nikto nevysvetlil, pretože, keď si premažem galériu fotiek na počítači a spustím synchronizáciu, Zune fotky skryje vo svojom zobrazení, ale v telefóne zostávajú aj naďalej a ja ich musím ručne mazať na telefóne. Definícia a účel synchronizácie splnené do bodky.
 • Obal albumu mám už roky uložený ako JPG súbor v zložke s album. Vyhovuje mi to tak a nechcem to meniť. Zune však takýto prístup nemá rád a odmietal moje obaly nájsť, tak som predsa musel pozmeniť svoj systém ja a premenovať všetky Cover.jpg na ZuneAlbumArt.jpg, aký to krásny a racionálne zvolený názov! Odvtedy má síce s obalmi problém môj predvolený desktopový prehrávač hudby, no aspoň že pán Zune je spokojný.
 • Zune občas ignoruje súbory. Album s 18 piesňami uloženými v jednej spoločnej zložke sa mi v Zune zobrazoval ako album s jedinou piesňou. Tak dobre, skúsim ich do Zunu pretiahnuť manuálne. Nič. Skúsim obnoviť databázu. Nič. Skúsim Zune vypnúť a zapnúť. Nič. Tak teda vymažem celú databázu a následne ju znovu vytvorím. Hurá, po piatich minútach vytvárania databázy je album konečne rozpoznaný, teraz ho už len nahrať do telefónu. Synchronizuje sa… Hm, trvá to nejako dlho… Aha, to sa mi iba z telefónu mazala všetka hudba, pretože vymazaná databáza určite znamená, že chcem všetko vymazať aj z telefónu. Vďaka, že myslíš za mňa, ty retardovaný výsledok softwarového potratu!

Okrem Zunu však sprevádza Windows Phone ešte jedno svinstvo. Napoviem vám: Microsoft je hrdým oteckom už mnoho rokov. Užívatelia túto vec nenávidia už mnoho rokov. Vývojári ju nenávidia ešte viac. Slávna ikonka obsahuje písmeno „e“? Uhádli ste? Áno, Internet Explorer úspešne infikoval aj mobilné platformy a je rovnako špatný ako jeho desktopová verzia!

Čo mi na ňom tak veľmi vadí? Občas – a ani náhodou tým nemyslím „zriedka“ – neotvorí „tapnutý“ odkaz. Progress bar sa zväčšuje, takmer až na 100%, ale stránka zostáva prázdna. Pomôže jedine STOP+REFRESH, skoro až cítite závan doby, keď Internet Explorer 6 kraľoval internetu a pripojenia boli natoľko nestabilné, že stránky sa načítali iba na druhý-tretí pokus. Pravdepodobnosť záseku sa razantne zvyšuje, ak bol odkaz skrátený cez skracovač URL, takže stránky odkazované napr. z Twitteru otváram v asi 50% prípadov na dvakrát.

Ďalšia kuriozita, ktorá mobilný IE sprevádza je veľmi jedinečný (čítaj: abnormálny) spôsob zoomovania. Pinch-to-zoom chvalabohu funguje, ale „text reflow“ je Microsoftu zrejme neznámy. Takže hoci si text na stránke bez problémov zväčšíte, čítať ho v tomto stave je možné iba neustálym scrollovaním doprava-doprava-doprava-doprava-doprava-doooooooľaaaaaaavaaaaaaa-doprava-doprava-doprava-doprava-atď. Beťár Microsoft zasádza ďalší nostalgický úder pod pás, tentoraz z doby písacích strojov.

Inak si môžete text zväčšiť ešte „dvojtapom“, v tomto prípade sa však iba roztiahne stĺpec textu na šírku obrazovky, čo občas znamená, že vidíte takmer tak zle ako pred zoomom. Ak otočíte telefón nabok, obrazovka je takto oveľa širšia (no oveľa nižšia) a text tým pádom konečne čitateľný, ale takéto riešenie mi pripadá ako škrabať sa na hlave nohou.

IE samozrejme schováva ešte ďalšie podobne strelené výstrednosti, ktorými však čitateľa, ktorý to vydržal až potiaľ, už nechcem nudiť. Je to proste zlý prehliadač a používať iný je na Windows Phone nepohodlnejšie [viď (naj)nižšie], než vyrovnať sa s jeho chybami, takže mi neostáva nič iné, len používať ho, sťažovať sa a miestami (nie však celkovo) ľutovať svoju voľbu kúpiť si telefón s technológiami od Microsoftu.

The Little Things

Na záver pár drobností, ktoré na Windows Phone ľahko potešia alebo vytočia. Početne evidentne prevažujú tie, ktoré vytočia, no bude to skôr mnou než systémom, na dobré sa zvyká ľahko a na zlé sa ťažko zabúda.

To dobré…

 • V prvých pár dňoch používania ponúka systém tipy na funkcie, ktoré by ste si bez návodu na použitie pravdepodobne nevšimli. Užitočné a veľmi sympatické.
 • Veľmi vydarený, hoci nie dokonalý prehrávač hudby.
 • Absencia SD kariet a zakázaný prístup do filesystemu eliminuje frustráciu z bordelu vytvoreného aplikáciami.
 • Pri prepínaní z airplane módu do normálneho nemusím opätovne zadávať PIN kód. Neviem ako na iOS, ale na Androide som musel.
 • Narozdiel od Androidu fungujú tlačidlá HOME a BACK logicky a intuitívne. Ak v aplikácii stlačíte HOME, vrátite sa na domácu obrazovku, odkiaľ vás tlačidlo BACK vráti späť do aplikácie. Ak stlačíte HOME a opäť spustíte aplikáciu z domácej obrazovky, spustí sa odznova, nie v stave, v akom ste ju opustili. Tlačidlo BACK vracia v rámci aplikácie o úroveň späť. Na Androide ma chaotické fungovanie týchto tlačidiel vytáčalo do takej miery, až som si vybudoval reflex uzatvárať každú app desaťnásobným klikaním na BACK, pretože jedine takto som ju určite ukončil tak, aby sa mi nabudúce spustila odznova, nie na napr. obrazovke nastavení. S Windows Phone som sa tento stupídny reflex mohol konečne odnaučiť.

To menej dobré…

 • Otáčanie obrazovky sa nedá vypnúť.
 • Česká klávesnica je jedine QWERTZ, na anglickej sa nedostanem k slovenským/českým znakom.
 • Klávesnica neponúka vibráčnú odozvu. Časom som si na to zvykol, spočiatku mi však veľmi chýbala.
 • Tapnutie označuje text, na posun kurzora musíte podržať prst na obrazovke. Intuitívny postup by bol presne opačný a ani po 2 mesiacoch som si nezvykol.
 • Označovanie textu funguje len pre celé slová. Je to otravnejšie než by ste čakali.
 • Hlasitosť je pre všetko jednotná, či už hudbu, video, hru, zvonenie, upozornenie. Denne ju nastavujem hore-dolu asi 20x.
 • Vlastné zvonenie sa dá nastaviť len pre hovory a budík a celý proces vyžaduje vlastný manuál, takže niečo je veľmi nedobre.
 • V prehrávači hudby chýba hľadanie, dá sa jedine zoraďovať podľa abecedy.
 • V prehrávači hudby sa nedá upravovať prehrávaný playlist.
 • Microsoft sa síce chváli integráciou služieb priamo do systému, no ich funkčnosť je značne obmedzená a plnohodnotne sa dajú používať aj tak len cez doinštalované aplikácie.
 • Pri všetkých prominentných integrovaných „sociálnych sieťach“ zabudol Microsoft na Last.fm a vďaka filozofii systému je plnohodnotné scrobblovanie pomocou doinštalovaných aplikácií nemožné – funguje jedine vtedy, ak si pustíte hudbu, zapnete scrobble app a máte ju zapnutú v popredí po celý čas počúvania hudby.
 • Neexistuje žiaden správca súborov. Všetky stiahnuté súbory sú uložené a spravované aplikáciou, v ktorej ste ich stiahli. Nepohodlné a neprehľadné.
 • O súboroch sa na telefóne nič nedozviete. Veľkosť, rozlíšenie, MP3 tagy, nič.
 • Marketplace tvrdí, že aplikácia má 10 MB, nainštalujete ju, z voľnej pamäte vám zmizne 25 MB. Odinštalujete ju, uvoľní sa vám 22 MB, 3 sú nadobro(?) v ťahu.
 • Upozornenia na aktualizácie aplikácií sa objavujú náhodne(?) a s meškaním, manuálna kontrola aktualizácií nie je k dispozícii.
 • Office app z nejakého zvláštneho dôvodu odmieta editovať súbory v režime kompatibility (Office 97-03), dajú sa len prezerať.
 • Prekvapivo funkčná Bing aplikácia je v neanglickom prostredí nahradená obyčajným odkazom na bing.com.
 • Vertikálny zoznam aplikácií s abecednými skratkami je síce jedinečný a vôbec nie nevydarený, no tradičná mriežka s ikonami je aj tak funkčnejšia.
 • A úplne na záver vec, ktorá mi z Androidu veľmi často chýba: doinštalované aplikácie nemôžu prebrať funkciu tých systémových. Odkaz v maili otvoríte len v Internet Exploreri, aj keď máte nainštalovaný alternatívny prehliadač. YouTube video z odkazu spustíte jedine cez prehliadač, hoci prehliadať YouTube môžete cez doinštalovanú aplikáciu. Vyhľadávať cez tlačidlo vyhľadávania môžete jedine cez Bing, hoci si nainštalujete Google app.
Reklamy
Ďalší článok
Pridaj komentár

7 komentárov

 1. Substance242

   /  15.05.2012

  Tomu hovorím recenzia! Good, takéto veci sa človek nikde nedozvie.
  Takže stále mi stačí tu spomínané HTC Hero a nevidím dôvod na zmenu.

  Odpovedať
  • Vďaka, som rád, že môj skromný súpis aspoň niekoho zaujal.

   Mne Hero vadil hlavne kvôli softwarovej zaostalosti, len-tak-tak zvládal Froyo a ja som chcel byť o niečo aktuálnejší. Tak som stavil kartu na Windows Phone a jeho potenciál v podpore starých zariadení, ale či som urobil dobre zistím až o pár mesiacov, keď sa oficiálne oznámi Windows Phone 8 a jeho podpora, resp. nepodpora starších telefónov.

   Odpovedať
 2. Anonym

   /  05.07.2012

  pekná recenzia na WP , som sa hodne dozvedel. chcem menit fon, ale aj tak neviem, či niečo ako Samsung W alebo niečo iné

  Odpovedať
  • Windows Phone je momentálne na pokraji generačného zlomu, takže ak tá výmena telefónu nesúri a Windows Phone ti pripadá ako sympatická platforma, počkal by som do jesene-zimy, keď sa objavia prvé zariadenia s Windows Phone 8, ktorý bude, žiaľ, nekompatibilný so súčasnými telefónmi. Tie dostanú „iba“ update na verziu 7.8, čo bude jeho obsahom je zatiaľ neznáme, ale nové zariadenia isto prinesú väčšie zmeny a dlhodobejšiu životnosť.

   Ak chceš nový telefón čo najskôr, Windows Phone je fajn voľba, ale počítaj s tým, že o rok možno budeš svoju investíciu ľutovať, pretože akékoľvek súčasné zariadenie (vrátane najdrahších Lumií) bude o generáciu pozadu. Z hľadiska používania to vadiť nemusí, ale nekompatibilitu nových aplikácií alebo zaostalosť po stránke hardwaru nemusí každý akceptovať.

   V tejto chvíli by som skrátka každému odporúčal prečkať ešte pár mesiacov, pred Vianocami sa jednak objaví plno nových telefónov s Androidom, z ktorých sa dnes oplatí kúpiť jedine tie, ktoré vyšli priamo s verziou 4.0 (hŕstka modelov od HTC, Samsung Galaxy Nexus a Galaxy III, pokiaľ ma pamäť neklame), ale hlavne budú dovtedy dostupné tiež nové telefóny s novým Windows Phone.

   Odpovedať
 3. RK

   /  28.10.2013

  Autorovi klobuk dole aj za recenziu aj za komentar z 5.7.2012 kedy mal absolutnu pravdu a vidno ze do toho vidi. Ja som ho posluchol a vydrzal som. Dnes je jesen 2013, ja mam Lumiu 1020 a WP8 a je to jedna basen. Vsetky muchy a nedostatocnosti popisane v WP7.5 su prec a je to system na uplne inom -vyssom- leveli. Chrochtam blahom. Vdaka.

  Odpovedať
  • Ja zase ďakujem za pochvalu a prajem, nech Vám Lumia dlho slúži k plnej spokojnosti. Osobne ešte stále zotrvávam na WP7.8 a vyčkávam na zariadenia uvedené po predstavení WP8.1, mám totiž neblahé tušenie, že opäť dôjde k menšiemu zlomu v inovácii, hoci isto zďaleka nie tak fatálnemu ako pri uvedení WP8.

   Odpovedať
 1. Samsung Omnia W – dojmy a poznámky « hlúposti

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: