An Idiot Abroad

Rickyho Gervaisa asi poznáte. Možno poznáte aj Stephena Merchanta, s ktorým Gervais často spolupracuje. Karla Pilkingtona v našich končinách ale pozná málokto.

Karl je tretím členom tria, ktoré už roky vystupuje v rádiu či podcastoch. Karl sa kvôli svojej jedinečnej osobnosti, svojim názorom a hláškam stal minifenoménom, vďaka čomu sa Gervaisovi podarilo vybaviť mu vlastný televízny seriál: An Idiot Abroad, teda „Idiot v zahraničí“ (resp. „Idiot na cestách“ v oficiálnom českom preklade).

An Idiot Abroad je polodokumentom. Gervais a Merchant majú síce na svedomí viacero mockumentov, Idiot Abroad je však iný. Ide vážne o dokument, kde sa cestuje po svete, no zároveň nie sú v centre diania miesta, ktoré Karl navštevuje, ale Karl samotný.

Hoci názov naznačuje, že Karl je idiot, nie je to tak. Karl je iba zvláštny človek, so zvláštnymi myšlienkovými pochodmi. Myslí úplne inak, než väčšina ľudí. Ukážte mu pyramídu a on začne kritizovať jej polohu a dizajn. Vraj má príliš široký základ a horné poschodia sú nezmyselne malé. Okrem toho mu všetko vadí a nič ho nezaujíma. A Gervais a Merchant mu do programu naschvál pridávajú najexotickejšie a najdivokejšie miestne kuriozity, či už ide o pamiatky, jedlo či ľudí. A Karlovi sa (takmer) nič z toho nepáči a na všetko frfle.

Po dopozeraní oboch sérií si ešte stále nie som istý, nakoľko je Idiot Abroad hraný. Som si istý, že scenár pozostával jedine z aktivít, ktoré Karl musel na každom mieste absolvovať a nič iné vopred napísané nebolo, ale miestami som mal pocit, že Karl na obrazovke je tak trochu póza.

Niežeby to vadilo, pretože tá póza je bezchybná, spomínam to hlavne preto, lebo prvých pár epizód môže byť pre nového diváka dosť zvláštnych. Gervais a Merchant (hlavne ale Gervais) často pôsobia akoby chceli Karla schválne týrať, neustále si z neho robia srandu a celé to pôsobí trošku ako šikana, ale práve toto je tá spomínaná póza. Gervais a Pilkington sú vraj v skutočnosti najlepší priatelia, takže ak sa do seriálu pustíte, vedzte, že ich konflikty nie sú stopercentne skutočné, mnoho z nich je ale stopercentne zábavných.

Zatiaľ má Idiot Abroad 2 série, obe s ôsmymi 45-minútovými epizódami, pričom sa má do konca roka objaviť ešte jeden špeciál. V prvej sérii Karl navštívi 7 nových divov sveta (akurát s egyptskými pyramídami namiesto rímskeho kolosea), v druhej si odšrtne 7 vecí na (nie vlastnom) „bucket liste“. Ôsmy diel oboch sérií tvorí posedenie s Gervaisom a Merchantom, s ktorými Karl diskutuje o navštívených miestach.

Toľko popis seriálu, záverom si dovolím pár subjektívnych poznámok:

Idiot Abroad je vynikajúcim seriálom. Jednak sa neskutočne pobavíte, jednak sa naučíte čosi nové o navštívených miestach a absolvovaných aktivitách a vďaka Karlovi tiež uvidíte úplne iný spôsob zmýšľania a pohľadu na veci. Osobne som si tento seriál zamiloval, pretože som sledoval dokument (čo mám rád), pri ktorom som sa do sýtosti nasmial (čo mám rád) a Karla považujem za veľmi vtipného a fascinujúceho človeka (s ktorým sa v niektorých veciach dokážem veľmi dobre stotožniť).

Prvá séria ma bavila o niečo viac, pretože pomer Karl:dokument sa blížil pomeru 50:50, pričom druhá séria je viac zameraná na Karla a jeho program na mňa pôsobil trochu vyumelkovane. Na druhej strane má druhá séria oveľa zábavnejšie a zapamätateľnejšie momenty. Jednotlivé série sú prosto trochu iné, ale zábavnosť, v zmysle humoru i zaujímavosti, zostáva zachovaná.

Ak ešte stále váhate, tu sú krátke teasery na prvú a druhú sériu:

P.S. Ak vám pripadá Idiot Abroad povedome, možno ste ho zachytili na českom Discovery Channel, kde som naň pred pár mesiacmi videl upútavku.

Reklamy
Predošlý článok
Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: